TARMEKO AJALUGU

(LÜHIDALT)

Sissejuhatus

Tarmeko ettevõtted on spetsialiseerunud puidu töötlemisele ja mööbli  tootmisele. Nii tootmine kui juhtimine on läbi ajaloo alati paiknenud Tartus. Mööblitööstus sai alguse sõjajärgsel ajal väikestest artellidest ja puidutöökodadest. 1947 asutati artell „Puit”, millest kasvas välja samanimeline mööblivabrik. See kuulus viie juhtiva mööblitööstuse hulka Eestis ja seal töötas 300 inimest. 1969 loodi Tartu Mööblikombinaat. TMK arenes suureks organisatsiooniks milles töötas tippajal 1400 inimest. Kaheksakümnendatel oli Tartu Mööblikombinaat NSVL suurim kontorimööbli tootja. Kombinaadi alla kuulus palju erinevaid osakondi ja toimis kogu tsükkel alates palkide vastuvõtmisest kuni valmis toodanguni. Sel ajal oli plaanimajanduse turg, kus toodangut reklaamida polnud vaja, mööbliesemed  laaditi vagunitesse otse tehaseõuel ning saadeti NSVL avarustesse, kus toodang defitsiidi tingimustes koheselt realiseeriti. Tarmeko valmistatud väärikamad objektid ajaloos on: Moskva Olumpiamängude purjeregatil regatihoones kasutatav mööbel, Moskva Kremli Kongresside Palee mööbel ning amuti on Tarmeko mööbel leidnud endale kasutust Ameerika Ühendriikides tippkorvapallurite kodudes ning suuremates kaubanduskeskustes, PUB-ides ja riigiasutustes USA-s ja mujal riikides.

 

80-ndate lõpus toimus Tartu Mööblikombinaadi ja Metsakombinaadi ühendamine ja tekkis kontsern, mis sai nimeks Tarmeko. 90-ndate alguses oli ettevõtte nimetus RAS Tarmeko (riiklik aktsiaselts). Pärast Eesti iseseisvumist, 1992 aastal, toimus privatiseerimine. 2005. Aastal muudeti Tarmeko iseseisvateks ettevõteteks, eesmärgiga saavutada paremaid tulemusi, viies vastutuse ja õigused allapoole. Tarmeko ettevõtted tänasel päeval:

* pehme mööbli tootmine ja müük - Tarmeko Pehmemööbel OÜ

* liimitud-painutatud detailide tootmine – Tarmeko LPD OÜ

* spooni tootmine – AS Tarmeko Spoon

* metallitööd, metalldetailide tootmine. – OÜ Tarmeko Metall

* kinnisvaraarendus – OÜ Tarmeko KV

 

 

 

 

1.Peatükk – Puidu töötlemine ja mööbli valmistamine peale II Maailmasõda

 

50-60ndatel tehti kogu puidutöö peamiselt käsitsi. Sellest ajast on säilinud mõned pildid.

       

 

Mõni aeg edasi, tulid kasutusele juba masinad, mis tegid puidu töötlemise veidi kergemaks.

 

Peagi rajati mööblitööstus, kus valmistati mööbli kogu sortimenti: köögid, elutoad, magamistoad, lastemööbel jne. Suurimad Eesti kultuuriobjektid ja riigiasutused sisustati Tarmeko mööbliga. Tarmekost sai juhtiv ja suurim mööblitootja terves NSVL-s. Võrreldes peale sõjaaegset tootmistehnoloogiat ja tänapäevast, siis muutunud on masinad ja töövõtted. Tänapäeval järjest rohkem kasutatakse masinaid, käsitööd on vähem. 

Peale sõjaaegsest tootmisest on säilinud mõned pildid:

  

   

Puurimis- ja polsterdustööd.

Tarmekos töötas sellel ajal töötajaid üle tuhande. Töötajate jaoks oli eraldi toitlustamiskoht, hambaarst, füsioterapeut  ja juuksur. Olemasolevate töötajate jaoks oli ehitatud puhke- ja olmeruumid.

Ettevõttel oli ka oma laboratooriumid, mõõtetehnika- ja standardiseerimisteenistus – kelle ülesanne oli jälgida tootmistehnoloogiast kinnipidamine ning aidata parandada toodete kvaliteeti.

 

Tarmeko toodete puidust osade tugevus ja vastupidavus oli teada üle Nõukogude Liidu. Isegi tänapäeval võib kohata inimesi, kes ikka veel kasutavad Tarmeko kõva- või pehmetmööblit ning kvaliteet pole kahjustada saanud.

Kuna Tarmeko oli NSVL-u suurim puidu töötleja ja mööblitootja, siis õpetati  välja ka tulevasi mööblitootjaid üle Nõukogude Liidu ning korraldati kutseõppusi, selleks oli ehitatud tollel ajal ainulaadne arvutiklass:


 

 

Tänapäeva noortele tundub see „ulme“, et ainult mõnikümmend aastat tagasi ei olnud keegi veel kuulnud iPodidest, tahvelarvutitest või mobiiltelefonidest. Kogu suhtlus käis inimeste vahel näost näkku või saadeti paberkiri posti teel.  Näiteks oli kasutusel selline vahva telefonilaadne instrument:

 

2. peatükk. Tooted ja plaanimajandus

Peale sõda ei teatud eriti turundusest midagi, oli sügav nõukogude aeg, kus toimis plaanimajandus. Plaanimajandus on majandus, kus mingit toodet või teenust ei toodeta mitte vastavalt turu nõudlusele, vaid vastavalt riigi kehtestatud plaanile.  Plaanimajandus oli iseloomulik Nõukogude Liidule. Praegu on plaanimajandus Kuubal, Põhja-Koreas, Saudi Araabias, Iraanis, ja Birmas.

Riigi tellimusel valmis ka kogu Tarmeko mööbel, tänaseks on säilinud kataloogid Tarmeko toodetest  ainult mõned eksemplarid. Nii nagu me täna tunneme tootekatalooge, siis ei tehtud.

1977 kataloog, 2 lehte:


 

1988 aasta kataloog:

Klikka esilehele, et avaneks kogu kataloog:

 

 

Loodame, et jõudsite meie ajaloo lühikokkuvõtte läbi lugeda ning on tore, kui ka teil on mingi põnev lugu jutustada seoses meie toodetega minevikust. Palume selle kindlasti meile saata.

 

Doit | kodulehe disain ja sisuhaldustarkvara, reklaam, 3d, animatsioon, fotograafia